سمعک چیست؟
سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچک است در داخل (CIC/ITC/ITE) یا پشت گوش (BTE) قرار می گیرد که سبب بلند تر شدن صداها به طوری که فرد با کم شنوایی می تواند ارتباطات و مکالمات روزانه خود را حفظ کند. همچنین سمعک می تواند به درک گفتار افراد در محیط های ساکت و شلوغ کمک بسیاری کند.
اجزای تشکیل دهده سمعک :
۱)میکروفون     ۲)تقویت کننده    ۳) بلندگو
سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند و آن را تبدیل به سیگنال های الکتریکی می کند و به تقویت کننده انتقال می دهد. تقویت کننده، قدرت سیگنال را افزایش می دهد و سپس از طریق بلندگو به داخل گوش انتقال می دهد.

 

part13

 

سمعک چگونه به فرد کم شنوا کمک می کند؟

سمعک به طور اولیه با افزایش شدت صدا، کاهش نویز زمینه و وضوح بیشتر اصوات گفتاری سبب بهبود آستانه های شنوایی و درنتیجه افزایش توانایی درک گفتار در محیط های ساکت و شلوغ می شود. همچنین در بسیاری از افراد استفاده از سمعک در جلوگیری از پیشرفت آسیب شنوایی و افرادی که از وزوز گوش رنج می برند بسیار مفید است.

 

چگونه از وجود کم شنوایی مطلع شویم؟

اگر احساس کم شدن شدت صدای دیگران، مشکل در صحبت کردن با تلفن، مشکل در درک صدای تلویزیون، مشکل در درک صدای گفتاری در محیط ساکت و بخصوص در محیط های پرسروصدا و شلوغ، شکایت دیگران از بلند صحبت کردن شما و همچنین استفاده از داروی خاص یا کار کردن در محیط پرسرو صدا و افزایش سن وجود دارد با مراجعه به کلیلینک های شنوایی و ارزیابی سیستم شنوایی در مورد وجود کم شنوایی و اندازه و نوع آن اطلاعات پیدا می کنید.

 

کدام نوع سمعک برای فرد بهترین می باشد؟

در صورت نیاز به استفاده از سمعک با توجه به نتایج شنوایی سنجی در مورد نوع و میزان کم شنوایی بهترین مدل سمعک پیشنهاد می شود. همچنین در صورت وجود کم شنوایی در هر دو گوش باید دو عدد سمعک استفاده شود به این دلیل که صدا طبیعی تر به مغز می رسد و فرد در جهت یابی و مکان یابی صداهای اطراف، پشت سر و همچنین درک صدا در محیط های پرسرو صدا توانایی بیشتری دارد.

سمعک شنوایی نرمال را به شما باز نمیگرداند اما به مرور و با تمرین، سمعک توانایی آگاهی شما نسبت به صدا و درک آن را افزایش می دهد.

 

چگونه از سمعک خود مراقبت کنیم؟

  • سمعک به دور از گرما و رطوبت باشد
  • تمیز کردن سمعک طبق آموزش آن توسط ادیولوژیست
  • عدم استفاده از اسپری سر هنگامی که سمعک روی گوش است
  • خاموش کردن سمعک هنگامی که استفاده نمی شود
  • جایگزین کردن فوری باتری های تمام شده
  • دور نگه داشتن سمعک و باتری از کودکان