استفاده و مراقبت

سمعک چیست؟
سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچک است در داخل(CIC/ITC/ITE) یا پشت گوش(BTE) قرار می گیرد که سبب بلند تر شدن صداها به طوری که فرد با کم شنوایی می تواند ارتباطات و مکالمات روزانه خود را حفظ کند. همچنین سمعک می تواند به درک گفتار افراد در محیط های ساکت و شلوغ کمک بسیاری کند.
اجزای تشکیل دهده سمعک
1)میکروفون     2)تقویت کننده    3) بلندگو
سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند و آن را تبدیل به سیگنال های الکتریکی می کند و به تقویت کننده انتقال می دهد. تقویت کننده، قدرت سیگنال را افزایش می دهد و سپس از طریق بلندگو به داخل گوش انتقال می دهد.

part13

سمعک چگونه به فرد کم شنوا کمک می کند؟

سمعک به طور اولیه با افزایش شدت صدا، کاهش نویز زمینه و وضوح بیشتر اصوات گفتاری سبب بهبود آستانه های شنوایی و درنتیجه افزایش توانایی درک گفتار در محیط های ساکت و شلوغ می شود. همچنین در بسیاری از افراد استفاده از سمعک در جلوگیری از پیشرفت آسیب شنوایی و افرادی که از وزوز گوش رنج می برند بسیار مفید است.

چگونه از وجود کم شنوایی مطلع شویم؟

اگر احساس کم شدن شدت صدای دیگران، مشکل در صحبت کردن با تلفن، مشکل در درک صدای تلویزیون، مشکل در درک صدای گفتاری در محیط ساکت و بخصوص در محیط های پرسروصدا و شلوغ، شکایت دیگران از بلند صحبت کردن شما و همچنین استفاده از داروی خاص یا کار کردن در محیط پرسرو صدا و افزایش سن وجود دارد با مراجعه به کلیلینک های شنوایی و ارزیابی سیستم شنوایی در مورد وجود کم شنوایی و اندازه و نوع آن اطلاعات پیدا می کنید.

مدل های سمعک

سمعک ها با توجه به قیمت، اندازه، ویژگی های مخصوص و نحوه قرار گرفتن در گوش متنوع هستند. به طور کلی سمعک ها به صورت های زیر دیده می شود:

 

 • سمعک های داخل گوشی(CIC ، ITC، ITE)

این مدل ها در داخل کانال گوش قرار می گیرند و برای کم شنوایی های ملایم تا شدید مناسب می باشند.

part8

 • سمعک پشت گوشی (BTE)

در این مدل سمعک در پشت گوش قرار می گیرد و به وسیله تیوب به قالب گوش که در داخل گوش قرار دارد متصل می شود. این مدل برای تمامی سنین و تقریبا همه نوع کم شنوایی مناسب می باشد.

part3

part2

 • سمعک Open Fit
  این مدل نوعی از سمعک پشت گوشی با تیوب باریکتر می باشد که رسیور در کانال گوش قرار می گیرد. این مدل سبب باز بودن کانال گوش، درنتیجه طبیعی بودن و با کیفیت تر شدن صدا می شود به طوری که اجازه انتقال فرکانس پایین بدون تقویت به داخل کانال گوش و تقویت فرکانس های بالا توسط سمعک می شود. این سمعک برای افراد با افت ملایم تا شدید مناسب می باشد. از ویژگی منحصر به فرد آن دید کمتر سمعک می باشد و برای افرادی که دارای پرده پاره گوش می باشند بسیار مفید می باشد.

part10

کدام نوع سمعک برای فرد بهترین می باشد؟

در صورت نیاز به استفاده از سمعک با توجه به نتایج شنوایی سنجی در مورد نوع و میزان کم شنوایی بهترین مدل سمعک پیشنهاد می شود. همچنین در صورت وجود کم شنوایی در هر دو گوش باید دو عدد سمعک استفاده شود به این دلیل که صدا طبیعی تر به مغز می رسد و فرد در جهت یابی و مکان یابی صداهای اطراف، پشت سر و همچنین درک صدا در محیط های پرسرو صدا توانایی بیشتری دارد.

سمعک شنوایی نرمال را به شما باز نمیگرداند اما به مرور و با تمرین، سمعک توانایی آگاهی شما نسبت به صدا و درک آن را افزایش می دهد.

چگونه از سمعک خود مراقبت کنیم؟

 • سمعک به دور از گرما و رطوبت باشد
 • تمیز کردن سمعک طبق آموزش آن توسط ادیولوژیست
 • عدم استفاده از اسپری سر هنگامی که سمعک روی گوش است
 • خاموش کردن سمعک هنگامی که استفاده نمی شود
 • جایگزین کردن فوری باتری های تمام شده
 • دور نگه داشتن سمعک و باتری از کودکان

 

 

در حال بارگذاری